Skip to content Skip to right sidebar Skip to footer

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 MOTRU

JUDEȚUL GORJ


Imagini pentru new24.03.2024 Rezultatele inițale ale Concursului Național “TERRA – Mica olimpiada de geografie” – 2024, etapa județeană, ne aduc bucurii şi satisfacții, deoarece şi la această competiție elevii Scolii Gimnaziale Nr.1 Motru, sub coordonarea doamnei profesor FLORINA JUGĂNARU, au obținut rezultate deosebite:

– Elevul PAULESCU COSTINEL – 92 p., calificare la etapa națională!🥳💛👏
– Elevul CROITORU DAVID – 86 p. – Mențiune🥳💛👏!
Felicitări tuturor pentru rezultatele frumoase!

24.03.2024 Împaratul filosof, Marcus Aurelius, a lăsat posterității mai multe cugetări stoice, iar astăzi, mai mult ca oricând, aceste gânduri ne îndeamnă să reflectăm asupra lor, deoarece educația copiilor noştri este preocuparea esențială, de care trebuie să ținem seama cu precădere şi să ne bucurăm ori de câte ori roadele muncii noastre apar prin dăruirea şi efortul colectiv al elevilor, profesorilor şi părinților… “Trebuie să ai în vedere ca preocuparea pentru fiecare activitate să fie proportională cu valoarea si importanta ei. Caci numai astfel nu vei fi dezamagit daca nu te vei opri prea mult asupra unor activitati de mica importanta.”

Să ne bucurăm, aşadar, pentru rezultatele deosebite obținute şi de această dată de elevii noştri, care au participat la fazele județene ale olimpiadelor de educație socială, franceză şi limba latină, coordonați de doamnele profesoare, PASĂRE LAURA, ANDREI JEANINA şi CORNOIU IZABELA.
*La faza judeteană a olimpiadei de educație socială, primele locuri pe podium sunt ocupate de elevii Şcolii Gimnaziale Nr.1 Motru, după cum urmează:
LOCUL I şi calificare la faza nationalã, echipajul format din elevii MIRUNA DURALIA/DENIS TUDORACHE;
LOCUL al II-lea, echipajul format din elevii ALEXANDRA LĂDARU/ALESSIA GORUN;
*La faza județeana a olimpiadei de franceză au obținut rezultate remarcabile următorii elevi:
Clasa a VII a:
PREMIUL al II -lea: ŞTEFANIA BORDÂNC, TIMEEA ANDREI, ARIANA MĂDĂLAN;
Clasa a VIII -a:
PREMIUL I: ALEXANDRA MIŞCODAN;
PREMIUL al III- lea: REBECA ROŞOGA;
*La faza județeană a olimpiadei de limbi clasice – limba latină au obținut rezultate deosebite următorii elevi:
LOCUL al II lea: ADRIAN CORNOIU;
LOCUL al III lea: DEIANIRA CIOABĂ;
FELICITĂRI tuturor! Ați fost minunați…muncă, pasiune, dăruire, responsabilitate 👏👏👏!!!!
(Rezultate înainte de contestații)

18.03.2024 …Şi cum o bucurie nu vine niciodată singură, acum este urmată de rezultatele de la Olimpiada ” Lectura ca abilitate de viață” – faza județeana, unde elevii noştri ne dau iar motiv de mândrie, prin rezultatele obținute:

– eleva CÂLINESCU ERICA – LOCUL III cu 54, 5p., coordonată de doamna profesoară Albici Luminita;
– eleva TOLA COSMINA – 49p. – Mențiune, coordonată de doamna profesoară Albici Luminița;
– eleva DIȚA DARIA – 48,5p. – Mențiune, coordonată de doamna profesoară Ochiana Ionica;

18.03.2024 Cea mai mare multumire pentru un cadru didactic este atunci când elevii pe care i-a pregătit cu pasiune şi dăruire demonstrează acest lucru prin rezultatele de excepție pe care an de an le obțin. Felicitări, dragi elevi şi dragi colegi, pentru roadele muncii, pentru rezultate de excepție şi pentru că reprezentați spiritul viu al Școlii Gimnaziale Nr.1 Motru!
Astăzi ne mândrim cu următoarele rezultate:

Olimpiada de geografie – faza judeteană, profesor îndrumător Zăvoianu Ilie:
– LOCUL I si calificare la faza națională, eleva Modoran Maria Daniela, clasa a VIII a C;
– LOCUL II, eleva Udrea Antonia, clasa a VIII a B;

Olimpiada de matematică – faza județeană, profesor îndrumător Pîrvulescu Eduard:
MENȚIUNE , eleva Spăraru Rebeca, clasa a V a E;
MENȚIUNE, eleva Petrescu Diana, clasa a VII a D;

Mândri de voi ! 👏👏👏👏https://www.facebook.com/share/p/WUmzPFKZBkufFr3t/


17.03.2024 Rezultate foarte frumoase au obținut elevii Şcolii Gimnaziale Nr.1 Motru, care au participat la faza județeană a Olimpiadei de Educație Tehnologica, sub îndrumarea doamnei profesoare Jugănaru Florina:
– Huidan Iulia – locul III, clasa a Va A .
– Băloi Sara – mențiune, clasa a V a A.
– Burtea Rareş – locul II, clasa a VI a C.
Felicitări, dragii nostri, pentru rezultatele voastre şi felicitări doamnei profesoare! 👏👏👏

Mândri de voi! 💛 https://www.facebook.com/share/p/BuBbRqZyXGH1pqx2/


10.03.2024 Olimpiada de matematica, faza judeteana, sub coordonarea domnului profesor Pîrvulescu Eduard, elevele, Spătaru Rebeca – clasa a Va E şi Petrescu Diana – clasa a VII a D, au obținut mențiuni. Felicitari elevelor şi domnului profesor îndrumătoar!


09.03.2024 Olimpiada de Limba şi Literatura română, faza județeană, desfăşurată sâmbătă, 9 martie, este un motiv de bucurie şi satisfacție pentru Şcoala Gimnazială Nr.1 Motru, deoarece elevii nostri, coordonați de doamnele profesoare Negrea Gabriela, Ochiană Ionica şi Albici Luminița, au obținut rezultate frumoase.

Rezultatele de la OLLR sunt rodul muncii în echipă, al perseverenței și al determinării. Copiii școlii noastre au obținut punctaje onorabile, de aceea ne mândrim cu ei:

– la clasa a V-a, Popa Irina ( 83 p) și Huidan Iulia ( 80 p) au obținut mențiuni;
– ⁠la clasa a VI-a, Pirvulescu Sara a obținut premiul al II-lea ( 90 p), iar Sanda Ștefania ( 81,5 p) – mențiune;
– ⁠la clasa a VII-a, Călinescu Erica a obținut mențiune (83 p);
– ⁠la clasa a VIII-a, Cojocaru Alessia – mențiune (80 p).
Felicitări tuturor!!! Raț Jana Daniela

13.05.2023 Antonia Udrea – locul I la faza judeteană a Concursului Național “Memoria Holocaustului” şi Alexandra Miscodan, locul IV ! Multumesc fetelor, pentru munca, ambitia şi determinarea voastră şi mulțumesc părintilor pentru susținere! 🥰 Raț Jana Daniela


07.05.2023 Felicitări, elevului David Mişcu şi doamnei profesor coordonator, Elena-Maria Zavoianu, pentru rezultatul de excepție obținut la faza județeanã a Concursului Național de biologie “George Emil Palade”, respectiv locul I cu 97 de puncte şi calificare la faza naționalã !!!👏👏👏


14.04.2023 Încă o bucurie în această săptămână încărcată de multiple semnificații. Felicitări, dragii noștri, Antonia și Alex, pentru rezultatele frumoase și pentru bucuria pe care ne o aduceți! O altă generație de excepție a Școlii Gimnaziale Nr.1 Motru!!! Zavoianu Ilie


11.04.2023 Pasiunea, munca și ambiția au adus și anul acesta premii importante Școlii Gimnaziale Nr.1 Motru.
„Obținem rezultate deosebite la competițiile la care participăm. Laudele merg de data aceasta la elevele școlii care au reprezentat cu cinste județul la etapa națională a Olimpiadei de Științe Socio-Umane, la disciplina Educație socială, desfășurată la Slobozia, în perioada 7-11 aprilie 2023. Formate din eleve de clasa a 7-a și a 8-a, echipajele noastre s-au mobilizat exemplar și au reușit să aducă două premii importante. Locul 1, cu nota 9,80, a fost ocupat de echipajul format din elevele Miruna Duralia și Emma Cojocaru, iar locul II, cu nota 9,70, a fost atribuit elevelor Adela Curelea și Măreșescu Ștefania. Reușita lor este cu atât mai spectaculoasă, cu cât anul acesta subiectele au avut o structură nouă, care a necesitat o abordare diferită, căreia, se pare, fetele noastre iubitoare de cărți, i-au făcut față cu succes. Grija pentru aproapele aflat în suferință, preocuparea pentru identificarea celor mai potrivite soluții, exersarea voluntariatului încă din clasele primare, au condus la acest rezultat extraordinar”, au transmis reprezentanții Școlii Nr. 1 Motru. (video)


25.03.2023, la Colegiul Național Pedagogic “Ștefan Odobleja” Drobeta Turnu Severin, a avut loc ediția a XVI-a a Concursului Regional de Matematică “Discipolii lui Pitagora”

#DISCIPOLIi lui PITAGORA
#Felicitări pentru performanța copiilor Școlii Gimnaziale Nr. 1 Motru, coordonați de profesorii Pîrvulescu Eduard, Ochiană Neculai, Ulariu Octavian, Spiță Cristina și înv. Ianăș Maria
-Clasa a IV-a = Baloi Sara-Premiul III, Pfeffer Apoline – Mențiune
-Clasa a V-a = Covrigel Clara – premiul I, Dița Daria – Mențiune
-Clasa a VI-a = Andrei Timeea – premiul II, Popa Ioana-premiul III, Mișcu David, Milodinv Cristina, Cojocaru Alexia -Mențiune
Clasa a VII-a = Iovița Alexandru – Premiul I, Dragotă Loredana-Premiul Ii, Butaru Maya-Premiul II, Bărbulescu Adrian-Mențiune
Clasa a VIII -a = Păunescu Darius-Premiul I, Andrei Alexandru – Premiul III
#✍️✍️✍️🌍🌍🌍

“Plus grand est l’obstacle, et plus grande est la gloire de le surmonter”(Jean-Baptiste Poquelin – Molière).
Felicitări pentru performanța minunată realizată de trupa de teatru a Școlii Gimnaziale Nr.1 Motru, coordonată de doamna profesoară Andrei Jeanina!!

Felicitări echipei de fotbal fete U14 a Școlii Gimnaziale nr.1 Motru și domnului profesor coordonator, Radutoiu Sorin, pentru rezultatul obținut la faza județeana a ONSS – Locul III 🥉🏆⚽️!!!

Felicitări, Antonia Marcy Udrea, pentru rezultatele obținute la olimpiada de engleză! Felicitări doamnei profesor coordonator, Ramona Grecu Madalina Si Diana!


Felicitări pentru calificarea la faza națională a olimpiadei de ed. socială a celor două echipaje ale Școlii Gimnaziale Nr.1 Motru, formate din elevele Mărăşescu Ştefania, Miruna Duralia, Emma Cojocaru, Adela Sorina Curelea, coordonate de doamna profesoară Pasăre Laura Pasare


Felicitări elevilor Școlii Gimnaziale nr. 1 Motru calificați la Etapa Națională a Olimpiadei de Geografie (09-14 aprilie 2023, Pitești): Antonia Tîrlea și Andrei Cristian Alexandru, clasa a VIII-a B.
Vă așteptăm cu premii, mult succes!


..Și cum o bucurie este urmată de o alta, felicităm cele doua echipaje ale Școlii Gimnaziale Nr.1 Motru, formate din elevele Mãrãşescu Ştefania, Duralia Miruna, Curelea Adela și Cojocaru Ema, coordonate de doamna profesoară Laura Pasare, care au obținut locul II la faza județeană a Olimpiadei de Ed. Socială, clasele a VII a B – a VIII a B!
Felicitării, pentru rezultatele deosebite, atât elevelor, cât şi doamnei profesor!

Rezultate remarcabile la Olimpiada de Limba franceză – etapa județeană, pentru elevii Școlii Gimnaziale Nr.1 Motru, coordonați de doamna profesoară, Andrei Jeanina:
👏👏👏Dabega Aylin, clasa a VIII-a B, premiul I și calificare la FAZA NAȚIONALÃ.
👏👏👏 Istrate Anisia , clasa a VIII-a A, premiul II (posibila calificare la faza națională) .
👏👏👏 Cazacu Alina Rita, clasa a VIII-a A, premiul III.
👏👏👏 Roşoga Rebeca, clasa a VII a B, premiul II (posibila calificare la faza națională).
👏👏👏 Mişcodan Alexandra, clasa a VII a B, premiul II.
Felicitări fetelor, pentru rezultatele deosebite!!! Felicitări, doamna profesoară, pentru păstrarea tradiției la Olimpiada de franceză, mereu pe primul loc🤗😘!


Pasiunea pentru lectură, munca şi perseverența ne‐au ajutat să obținem rezultate frumoase la faza județeană a Olimpiadei de limba și literatura română. Felicitări atât elevelor minunate, cât și doamnelor profesoare coordonatoare, Luminita Albici şi Gabi Negrea .
Clasa a V a A, Mențiune pentru elevele: Sanda Ștefania și Pîrvulescu Sara;
Clasele a VI a A și a VI a E, Mențiune pentru elevele: Cãlinescu Erica şi Tolã Cosmina.
Clasa a VII a B, Mențiune pentru eleva Mişcodan Alexandra.
Felicitări tuturor elevilor participanți pentru punctajele onorabile.

👏👏👏 Un alt rezultat remarcabil şi motiv de bucurie pentru Școala Gimnaziala Nr.1 Motru, il reprezintă calificarea la faza națională a olimpiadei de Limbi clasice – lb.latina, a elevei Modoran Maria de la clasa a VII a C, care obținut locul I la faza județeana, coordonată de doamna profesoară Izabela Cornoiu Cristina-izabela. Felicitări elevei și doamnei profesoare 🫶!


Felicitări elevilor Școlii Gimnaziale Nr.1 Motru, care au obținut rezultate foarte bune la faza județeană a Olimpiadei de geografie: Tîrlea Antonia -locul II,92 p., Andrei Alexandru- locul III, 91 p., Gonciulea Denis- mențiune, 90 p. Felicitări domnului profesor, Zavoianu Ilie pentru pregătirea acestor elevi minunați și mulțumiri părinților care au fost mereu alături de școala noastră!!!


 

Sari la conținut